Governor Information

Back to Our Governors

Huyton with Roby Church of England Primary School Governing Body

Name

Category of Governor and

Appointed By

Area of Responsibility

Date of Appointment and Term of Office

Relevant Business & Pecuniary Interest

Mr David Bradbury

Foundation Governor

Nominated by the PCC Roby and appointed by LDST

Chair of Full Governing Body

PPG and CLA Governor

Resources, Business Planning, Pay and Performance Committee

Standards and Quality Monitoring Committee

September 2017

Ends January 2021

Conversion to Academy Feb 2018

None declared

Mrs Clare Oldham

Co-Opted  Governor

Nominated by Governing Body and appointed by LDST

Resources, Business Planning, Pay and Performance (Vice Chair)

May 2018

Ends May 2022

Parent Governor at Oakdene Primary School

School Improvement Liverpool Employee

Mrs Jill Stratford

Headteacher

Appointed by the Governing Body

Resources, Business Planning, Pay and Performance Committee

Spiritual, Safeguarding, Inclusion and Policies Committee

Standards and Quality Monitoring Committee

September 2010

End of contract

Conversion to Academy Feb 2018

None declared

Mrs Valerie Boyes

Foundation Governor

Nominated by the PCC Roby and appointed by LDST

SEND Governor

Resources, Business Planning, Pay and Performance Committee

Spiritual, Safeguarding, Inclusion and Policies Committee

Standards and Quality Monitoring Committee      (Vice Chair)

September 2015

Ends September 2023

Conversion to Academy Feb 2018

Family member employed at the school

Mrs Lesley Ellison

Foundation Governor

Nominated by the PCC Huyton and appointed by LDST

Spiritual, Safeguarding, Inclusion and Policies Committee

September 2019

Ends August 2023

Conversion to Academy Feb 2018

None declared

Mrs Georgina Carr

Staff Governor

Nominated by the Governing Body and appointed by LDST

Spiritual, Safeguarding, Inclusion and Policies Committee

November 2017

Ends November 2021

Conversion to Academy Feb 2018

None declared

Mrs Elisabeth Harris-Nugent

Parent Governor

Parent Election

Nominated by the Governing Body and appointed by LDST

Health & Safety Governor

Standards and Quality Monitoring Committee

December 2014

Ends September 2023

Conversion to Academy Feb 2018

Parent at Huyton with Roby CE Primary School

Anna MacDiarmid

Parent Governor

Parent Election

Nominated by the Governing Body and appointed by LDST

Curriculum & Standards Governor

Standards and Quality Monitoring Committee

October 2019

Ends October 2023

Conversion to Academy Feb 2018

Parent at Huyton with Roby CE Primary School

Revd Kate Wharton

Foundation Governor

Nominated by the PCC Roby and appointed by LDST

SIAMS / Collective Worship and RE Governor

Safeguarding Governor

Spiritual, Safeguarding, Inclusion and Policies Committee

Standards and Quality Monitoring Committee (Chair)

September 2017

Ends September 2021

Vicar and Trustee St Bartholomews PCC

 

 

Skip to content